Badania Diagnostyczne


Echo serca (Badanie echokardiograficzne, USG serca)

Polega na oglądaniu serca aparatem USG wzbogaconym o możliwość pomiaru przepływu krwi przez serce. Echo serca jest wykonywane w celu oceny budowy i pracy zastawek serca, pomiaru wielkości i pracy komór serca, grubości jego ścian oraz diagnostyki wad serca. Wskazane jest ono zwłaszcza u chorych z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia, kardiomiopatią, zapaleniem mięśnia sercowego, wsierdzia lub osierdzia, zaburzeniami rytmu, oraz u chorych po zawale serca.

Jest badaniem bezbolesnym i nie związanym z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Jest bezpieczne dla osób w każdym wieku. W razie potrzeby można je powtarzać wielokrotnie bez dodatkowego zagrożenia dla pacjenta. Nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań ani opieki po badaniu. Przed badaniem można normalnie jeść oraz pić.

Badanie wykonywane jest wysokiej klasy aparatem General Electric Vivid T8 PRO.

Badanie EKG (elektrokardiogram)

Co to jest badanie EKG?

EKG to podstawowe badanie w diagnostyce chorób serca. EKG nie wiąże się z jakimikolwiek nieprzyjemnościami  dla chorego. EKG umożliwia ocenę rytmu serca oraz licznych zaburzeń. Nie wykazuje jednak wszystkich nieprawidłowości i nawet osoba z prawidłowym EKG może cierpieć na poważną chorobę serca. W niejasnych sytuacjach należy wykonać dodatkowe badania takie jak: próba wysiłkowa czy echo serca. EKG powinno być wykonywane u wszystkich zdrowych, dorosłych ludzi przynajmniej raz do roku, a u chorych na serce przy każdej wizycie kontrolnej.

Badanie EKG nie wymaga specjalnego przygotowania. U osób z mocno owłosioną klatką piersiową czasami konieczne jest częściowe zgolenie zarostu, aby elektrody trzymały się skóry.

Badanie wykonywane jest aparatem firmy ASPEL S.A.

Holter EKG

Badanie EKG metodą Holtera polega na rejestracji zapisu EKG w sposób ciągły przez 24 godziny. Pozwala na ocenę zmian dynamicznych serca i patologii, które ujawniają się jedynie w określonych warunkach.

Jak przygotować się do badania?

Przed badaniem należy wykąpać się. Po kąpieli nie należy smarować ciała tłuszczem ani balsamem. Mężczyźni powinni dodatkowo ogolić owłosienie na klatce piersiowej w miejscach gdzie będą przyklejane elektrody. Działania te są potrzebne dla zapewnienia prawidłowej przewodności elektrycznej skóry, ważnej dla przeprowadzanego badania. W trakcie badania nie można kąpać się ani brać prysznica, ponieważ aparaty Holtera nie są wodoodporne i zamoczenie go mogłoby doprowadzić do jego zniszczenia.

Badanie wykonujemy je aparatami AsPEKT firmy ASPEL S.A.

Holter ciśnieniowy (RR)

Na czym polega całodobowe badanie ciśnienia?

Badanie Holter RR polega na założeniu pacjentowi zestawu do całodobowej rejestracji ciśnienia tętniczego. Zestaw składa się z rejestratora i mankietu. Rejestrator steruje pompowaniem mankietu i rejestruje wyniki pomiarów. Czas rejestracji to 24 godziny. W tym czasie urządzenie dokonuje pomiarów ciśnienia.  Po 24 godzinach rejestrator jest zdejmowany i podłączany do komputera. Uzyskane wyniki są analizowane przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, a następnie oceniane przez lekarza.

Sposób przygotowania się do badania.

Na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu, bo trzeba będzie pod nim ukryć zarówno mankiet, jak i aparat zapisujący pomiary ciśnienia.

Badanie wykonywane jest aparatem HolCARD CR-07 firmy ASPEL S.A.

Próba wysiłkowa

EKG wysiłkowe pokazuje, jak pracuje serce, gdy jest obciążone wysiłkiem fizycznym. To badanie, zwane też próbą wysiłkową, wykonuje się u osób z chorobą wieńcową czy zaburzeniami rytmu serca. Jest to badanie nieinwazyjne, które przeprowadza się, żeby postawić precyzyjną diagnozę u osoby podejrzewanej o chorobę wieńcową. Jest niezwykle przydatne, gdy trzeba ustalić przyczyny zaburzeń rytmu serca. Pozwala określić rokowania u chorych po zawale serca czy po zabiegach na tętnicach wieńcowych, a także poznać rodzaj wysiłku fizycznego, na jaki chory na serce może sobie pozwolić w codziennym życiu.

Jak się przygotować do EKG wysiłkowego?

Przed badaniem nie należy się zbytnio najadać, by sztucznie nie zwiększać ciśnienia w jamie brzusznej. Nie wolno też palić papierosów. Na badanie należy przyjść kilkanaście minut wcześniej, by mieć czas na wypoczynek. Trzeba zabrać ze sobą wygodne ubranie i sportowe buty.

Badanie można wykonywać na bieżni lub na cykloergometrze.

Badania wykonywane są na sprzęcie produkcji ASPEL S.A.